Nu må det være nok med den skepsis overfor Danmarks Radio. Beskyldninger om at være positiv over for fremmedinvasionen, danskfjendtlige politikere, multikultur, homolobbyen og lignende er måske ret nøjagtige, men nu må det være nok.
Danmarks Radio fylder os med kvalitet. Hvem kan argumentere mod kvalitet? De tilbyder os danske lemminger indhold af høj kvalitet.
Kva-li-tet.
Vi præsenteres for aspekter af vores forfinede kultur vi som normier aldrig selv ville have funderet over. Taknemmeligheden bør være høj hos os alle. Vidste du for eksempel at nogen har lavet en kopi af en ABBA-sang? Og at denne udgave af en gammel ABBA-sang måske er bedre end originalen?? WUT? Danmarks Radio præsenterer:
Svensk duo har kopieret ABBA – men er de ligefrem bedre end originalen?
De svenske kvinder Tuve Lodmark og Nelly Daltrey laver normalt ind-til-benet-indierock med synthpoppede elementer.
Og netop det poppede får et skævt twist på deres coverversion af ‘Lay All Your Love On Me’, oprindeligt skrevet af deres deres ikoniske landsmænd fra ABBA.
Originalens stejlende synthesizer-figurer, popperfektioniske vokalharmonier og lette discobeat er hos Pale Honey erstattet af slæbende guitartrav, tilbageholdt vokal og ulmende melankoli.
Hvilken spændende kontrast mellem de to stilarter! Hipsterspade kontra halvfjerdserdisco. Hvem kunne have set det? Men kan vi, os småfolk nede på gulvet, få en sammenligning af de to udgaver af en ABBA-sang? Jeg savner svar!
Men er Pale Honeys udgave ligefrem bedre end ABBA’s? Nedenfor kan du lytte til begge numre og stemme på din favorit
Hold på hesten. Ikke alene kan vi høre BEGGE versioner (pris Jesus Kristus), men vi kan også stemme på vores favorit. Vores mening tæller. Det er som et ekstra folketingsvalg. Jeg elsker demokrati i alle dets afskygninger!
Er vi så færdige med at kritisere og hakke på Danmarks Radio? Er vi ved at være modne nok til at værdsætte kvalitet? Det tænkte jeg nok.
Det er vel forhåbentligt et LBGT-positivt band? For synes duoen virker alt for hvid.