Man skulle tro at når der sker en meget omtalt halshugning af skandinavere, måske endda den første (?), så vil der komme lidt granskning omkring det. Det ville være ret logisk, at man i modsætning til alle de forrige gange, denne gang stillede spørgsmål ved alle de muggier, der har som deres primære opgave at beskytte islam fra kritik.
TV2 poster det her i deres vaniljeartikel:
Beskederne er på arabisk, fransk og engelsk, men tonen er den samme:
– Jeg er ked af det, der er sket dig. Det har intet at gøre med Islam, skriver Nidhal Hamdi.
– Terrorisme har ingen religion. Hvil i fred, skriver Mohamed Ibrahim.
Her ville en dybdykning være på plads. Jeg har selv en dyster frikadellefortid, så jeg har set de citater i koran og hadith, der giver det teologiske grønne lys til at aflive ikke-muhamedanere, og læst om deres profets liv og gerninger. Dertil lægges en basisviden om taqiya, løgn i troens tjeneste, og så har man et meget klarere billede af hvad der rører sig i den gennemsnitlige 80 IQ sandneger. Så når dybt troende muslimer filer hovedet af en Louisa og en Maren, så har TV2 en prægtig anledning til at imødegå den disinformation som disse djævle spreder i kølvandet. For det har noget at gøre med islam. Terrorisme, den voldelige af slagsen, har en religion. Nidhal Hamdi og Mohamed Ibrahim lyver.
Det ville klæde medierne at lave en dybdykning.
Men i stedet er det Jens Rohde-agtig retorik som ukritisk får lov at fylde spalterne. At man maler et skønbillede af Marokko er sådan set uden for min interessesfære. De kan indrette et kalifat hvis de vil, piske deres egne og gå i burka, hvis det er det de har lyst til. Jeg er nationalist og vil ikke blande mig i deres lortehulsadministration.
Problemet med hvidvaskningen af deres kult er, at vi har en 800.000 af dem i vores land. Det bærer medierne et ansvar for, ligesom mange andre gør det. Hr og fru Fjernsynszombie ved stadig ikke en dyt om islam, og hvis dette befolkningssegment fodres med narrativet om det fredelige islam, så kan man stadig ture frem med det neoreligiøse integrationsmantra.
Grunden til at Dagens Blæser ikke svælger i religiøse tekster er som tidligere nævnt, at vi er enige med Jens Rohde. Det er ikke islam, der er problemet. Det grundlæggende element som altid skal fremhæves er danskernes ubestridte ret til deres eget fædreland Danmark. Vi skal ikke sortere i negere og arabere efter hvad deres grad af religiøs fanatisme er. De har, ligesom kinesere, thailændere, inuitter og bosniere, intet at gøre på dansk, hellig jord. De hører ikke hjemme her. Selv ikke en “kristen” Congo-neger (gisp!).
Vi skal ikke bekæmpe moskeer eller burkaer eller ghettoer eller madpakkeindhold. Vi skal sikre eksistensen af vort folk og en fremtid for danske børn. Et dansk Danmark.
Vores ambassadør i Marokko er i denne forbindelse ude at sige noget sludder. Den ambassade og alle ambassader i ligegyldige lortehuller skal lukkes. Vi kan have et konsuluat. Måske et som det sauderne har i Konstantinopel hvor danskfjendske typer kan lokkes ind og blive kashoggificeret?
“De fleste bliver ikke myrdet”, er beskeden fra ambassadøren. Statistisk set kommer du levende hjem igen.
(…)Men jeg vil gerne understrege, at langt de fleste danskere ikke oplever problemer under besøg i Marokko, siger han.
De fleste bliver blot forulempet af tiggere og lommetyve, men det er jo også tilfældet på Tenerife og i Barcelona. Vores europæiske hjemlande transformeres hastigt til lortehuller. Det er den logiske konsekvens, når man masseimporterer lortehullernes skodfolk. En hovedløs gerning.
Nu vil jeg altså gerne se den video? Er den på niveau med kartelvideoerne fra Mexico? Er der en Chainsaw-connoisseur med i videoen?